Merak Edilenler

Halıdan Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

halidan-cay-lekesi-nasil-cikar.jpg

Çay lekesi bizim halı yıkama firmaları olarak en sık karşılaştığımız lekelerden biridir. hemen her evde en sevilen içeceklerden biri olan çaylar, ev içi kazalarla halılara, koltuklara, kilimlere dökülebilmekte ve bu da sarı ve hoş olmayan bir leke bırakmaktadır. Çay lekelerinde hızlı müdahalelerle lekeden kurtulmak daha kolayken uzun süre bekleyen, unutulan gözden kaçan çay lekelerinin ise çıkarılması daha zordur.

Bu gibi durumlarda ilk akla gelen evdeki kimyasallarla ya da leke çıkarıcılarla müdahale etmek oluyor. ancak kalıcı bir leke olasılığını ortadan kaldırmak için yapmanız gereken en doğru şey ilk müdahalenin ardından uzman bir halı yıkamacı ile iletişime geçerek destek almak olacaktır.

Peki halıya dökülen çaya ilk müdahale nasıl olmalıdır?

Bu konuda birkaç öneri bulunmaktadır. Ancak bu öneriler halının çeşidine çayın şekerli olup olmamasına, halının durumuna göre lekeyi alabileceği gibi daha büyük zararlar da verebilir. O yüzden en baştan uyararak genel geçer ilk müdahale tavsiyelerini sıralıyoruz.

 İlk yöntem sirkeli su;

Bir sprey şişesine dolduracağınız sirke ve sıcak suyu çayuın döküldüğü bölgeye yoğun olarak sıkın. Sirkenin beyaz sirke olması gerekiyor. Uzun uzun bu spreyi sıktıktan sonra birkaç dakika bekleyip buzdolabında ya da dışarıda soğuttuğunuz bir bezle tampon yaparak temizlemeye çalışın. Bu yöntemle çayın derinlere işlemesinin önüne geçebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise karbonat ve sıcak su;

Bir çay bardağı ılık suyun içerisine bir çay kaşığı karbonat dökün ve karıştırın. Ardından da bu karışımı lekeye dökerek yine tampon hareketlerle müdahale edin. Bu yöntem de lekeyi hafifletecek, uyguladıkça gitmesini sağlayacaktır.